BU BÖLÜMDE 2019 YILI "UYGULAMALI İYİLİK PROJESİ YARIŞMASI"NDA DERECEYE GİREN PROJELERİN AMAÇLARI YER ALMAKTADIR                                                                                                                                                                              

İMAM HATİP ORTAOKULLARI

1. ELLERİMİZ İYİLİĞE GÖNÜLLERİMİZ KARDEŞLİĞE ORTAK OLDU - ADNAN MENDERES İHO / PURSAKLAR - ANKARA

Proje ile; Günümüzde çevreye olan güvensizlik, çocukların üzerindeki aşırı sınav baskısı gibi nedenlerle başta çocuklar olmak üzere, genç ve yaşlı demeden toplumun her kesimindeki kontrolsüz teknoloji kullanımı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan bağımlılığının sonucunda zayıflayan; aile, akrabalık, arkadaşlık, komşuluk ve kardeşlik bağlarımızı yeniden kuvvetlendirmek, Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki haklarını öğrenmek, öğretmek ve bu konuda farkındalık oluşturarak kendimize ve çevremize iyilik yapmak amaçlanmıştır.

2. PUSLU GÖZÜME IŞIK OL MUTLULUĞUMA ŞAHİT OL- MUHAMMED HAMDİ YAZIR İHO / SELÇUKLU - KONYA

Proje ile; Peygamber Efendimizin (sav) “Müslüman Müslümanın kardeşidir, kim bir Müslüman kardeşinin bir sıkıntısını giderirse Allah da onun bir sıkıntısını giderir.” sözünden ilham alarak gönül verdiğimiz bu projede amacımız infak tohumlarının küçük bedenlerde yeşermesini sağlamak, Bir zamanlar ecdadımızın fethettiği gönülleri yeniden kazanmak, Öğrencilerimizin, yavrusuna doya doya bakamayan bir anneye, yeni doğan kardeşinin kendisine benzediğini göremeyen bir abiye, belki de Allah’ın kitabını bir daha okuyabileceğini hayal bile edemeyen din kardeşine umut olmasını sağlamak amaçlanmıştır.

3. HER İYİLİK BİR SADAKADIR- KADILI CUMHURİYET İHO / SARIKAYA - YOZGAT

Proje ile; Öğrencilerimize iyilik yapmanın insan onuruna yakışan en güzel şey olduğunu benimseterek iyi bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, “Kalpler iyilikle kazanılır” sloganı ile hareket ederek öğrencilerimizin, iyiliği içselleştirmelerine katkıda bulunmak, Herkesin iyilik yapabileceğini öğrencilerimiz başta olmak üzere herkese göstermek amaçlanmıştır.

4. TAM ANLAMIYLA KARDEŞİZ- KARACASU İHO / KARACASU - AYDIN

Proje ile; Karacasu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine ve kardeş okulumuz Karacaören Şehit Mehmet Aykan İlkokulu öğrencilerine iyilik ve yardımseverlik değerlerini, yaparak yaşayarak kalıcı bir şekilde öğretmek, Toplumsal ve kültürel değerleri aşılamak; kurduğumuz kütüphane ile Karacaören Mehmet Aykan İlkokulu ve Karacaören Köyü’nün kalkınmasına katkı yapmak amaçlanmıştır.

ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ

1. GÖRME ENGELLİLER İÇİN DOKUNSAL EĞİTİM MATERYALLERİ VE HARİTALAR - ŞEHİT FATİH KALU KIZ AİHL / YUNUSEMRE - MANİSA

Proje ile; Görme engelliler için kullanılan haritalar, sadece dokunularak algılanabilir, yükseltilmiş kabartmalardan oluşmaktadır, Biz tasarladığımız ve yaptığımız dokunsal haritalar ve materyallerle, dünyada ilk kez bilgiyi farklı doku ve desen ile hazırlayarak, dokunulabilir semboller ve Braille etiketleri (kabartmalı yazı) ile ifade ettik. Görme engellilerle ilgili eğitim materyallerini okulumuzda kurduğumuz ve Dokunsal Materyaller adını verdiğimiz İyilik Atölyesi’nde üreterek ülkemiz ve dünyadaki tüm görme engelli çocuklara ulaştırarak mutlu olmalarını sağlamak, Görme engellilerin eğitim sürecinden daha fazla ve daha etkin olarak yararlanması sağlamak amaçlanmıştır.

2. ANNESİNİN KADERİNİ OMUZLAYAN MİNİKLERE İYİLİK - MEHMET AKİF ERSOY AİHL / SULTANGAZİ - İSTANBUL

Proje ile; Kadın cezaevlerinde doğduğu andan itibaren duvarların ve demir parmaklıkların ardında kalmak zorunda kalan, yaşıtları gibi özgürce parklara, oyun alanlarına gidemeyen çocuklarımıza, vakit geçirebilecekleri bir “Ahşap Oyuncak Atölyesi” kurmak, “Kardeş Olmaya Bir Gökyüzü de Yeter” sloganıyla yola çıkarak, cezaevindeki çocuklarla okulumuzun abileri arasında kardeşlik bağları kurmak, Kurduğumuz oyun atölyesinde, cezaevindeki çocukların oyuncak yaparak becerilerini geliştirerek, boş vakitlerini değerlendirmelerine katkı sunmak, Öğrencilerimizin farklı hayatların da olduğunu görerek daha şükredici bir hayat yaşamalarını sağlamak amaçlanmıştır.

3. İLMEK İLMEK DESTEK - BULANCAK AİHL / BULANCAK - GİRESUN

Proje ile; Sınır ötesi harekatta görev alan Suriye’deki askerlere atkı, bere örerek manevi destek vermek, Projeye destek veren öğrencilerde ve halkta birlik, beraberlik, yardımseverlik duygularını pekiştirmek, Vatanın kolay savunulmadığı, çok büyük fedakarlıklar gerektirdiği konusunda farkındalık oluşturmak, Vefanın önemini vurgulamak; değerler eğitimini uygulayarak yaşatmak. Öğrencilerimizin iyiliği sadece anlatmakla yetinmeyip, gerçekten hissederek öğrenmeleri ve davranışa dönüştürmelerini sağlamak amaçlanmıştır.

4. İYİLİK BENİM ELİMDE - ADAPAZARI AİHL / ADAPAZARI - SAKARYA

Proje ile; İnsanların günlük hayatlarında iyilik konusunda farkındalık oluşturmak, Evlerde iyilik konuşulup iyilik yapılması ve iyiliğin dalga dalga çevreye ve topluma yayılmasını sağlamak, Çeşitli faaliyetlerle öğrencilerde iyiliğin içselleştirilmesini sağlamak, İyiliğin masallarda, efsanelerde değil, bizzat hayatın içinde küçük faaliyetlerde bile var olabileceğini göstermek.amaçlanmıştır.

ÖZEL LİSELER

1. KUR'AN KARDEŞLİĞİ- ÖZEL MURADİYE ERKEK LİSESİ / ALTINDAĞ - ANKARA

Proje ile; Yeterli miktarda Kur’an-ı Kerim bulunmayan Burkina Faso’ya Kur’an-ı Kerim ulaştırarak, bir nebze de olsa İslam’ın güzelliklerinin ve iyiliklerin Afrikalı kardeşlerimiz tarafından da tanınması ve bilinmesinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek, Burkina Faso’da ihtiyaç sahibi insanlar için kestirip dağıtacağımız kurbanlarla, kardeşlerimizin sofrasında ve gönlünde yer edinebilmek ve Peygamber Efendimizin (sav) “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” uyarısını dikkate alarak sorumluluk sahibi insanlar olmak, Dağıtacağımız çeşitli hediyelerle oradaki kardeşlerimizi ve çocukları mutlu etmek amaçlanmıştır. 

2. BİR ÇOCUK GÜLDÜ MÜ DÜNYA GÜLER- ÖZEL YENİ NEFES ANADOLU LİSESİ / KEÇİÖREN - ANKARA

Proje ile; İnanç ve kültür olarak bizi besleyen, kültür ve medeniyet değerlerimize kaynaklık eden ayet, hadis ve atasözlerimizin verdiği mesajları doğru anlayıp, hayatımızın her safhasına iyi, doğru ve hakikat gibi kavramları yerleştirmek, Atalarımızın bizlere bıraktığı kültürel miras ve kültürel iyiliği doğru anlamak ve sahiplenmek, Bu kavramlar üzerinden iyilikler başlatıp bazı etkinlikler yapmak amaçlanmıştır. 

3. 7'DEN 77'YE İYİLİK YUMAĞI - ANKARA ASFA FERDA ANADOLU LİSESİ / ETİMESGUT - ANKARA

Proje ile; İyilik insanı, eşyayı ve dünyayı güzelleştirir. Tarihimiz, iyiliklerin daima canlı tutulduğu, vakıf kültürü ile yoğrulduğu bir tarihtir. İyilik, huzurun, mutluluğun kardeşidir. İnsanı kurtaracak olan yalnız iyilikleridir, Asfa Ferda Koleji olarak iyiliği, kadim kültürümüzün bir parçası olduğunu unutmadan, önce kendimizden başlayarak, yakın ve uzak çevremize hatta tüm insanlığa yaymak, Öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimizle iyilik hareketinin bir parçası olmak amaçlanmıştır. 

4. NARENCİYEMİ PAYLAŞIYORUM - ÖZEL ŞİŞECAM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ / AKDENİZ- MERSİN

Proje ile; Öğrencilere, sahip olduklarını ihtiyaç sahipleri ile paylaşma ve yardımseverlik duygusu kazandırmak, Zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren ve eğitim gören öğrencilerin de olduğu bilinç ve farkındalığını oluşturmak, Öğrencilerin iyiliğin önemi ve karşılıksız iyilik yapmanın verdiği mutluluk duygusunu yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak amaçlanmıştır.

İyilik Okulu Ödülleri Uygulamalı İyilik Projeleri - 2019 Kitap / İndir